Unul dintre cele mai mari cutremure înregistrate vreodată a lovit Japonia în data de 11 Martie 2011 care a înregistrat 8,9 grade Richter care a provocat un uriaş tsunami care a lăsat în urmă nenumărate pagube mii de morţi şi zeci de mii de dispăruţi statistică cunoscută la momentul postării; de parcă nu era de ajuns uriaşul cutremur a provocat şi proasta funcţionare a centralei nucleare de la Fukushima la care s-au înregistraţi câteva explozii datorită supraîncălzirii combustibilului nuclear, lucru care a dus la creşterea radiaţiilor în zonă pe o rază de ~30Km dar în acest moment încă riscul unei mari catastrofe nu a trecut, frica este riscul unui eveniment similar cu cel de la Cernobâl
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu